Attributions: 

Nebo District's Sterling Scholars by high school:

Payson High
Mathematics: Noah Quist
English: Jamie Finch
World Languages: Ciera Lundberg
Computer Technology: Alex Parker
Science: Zach Ethridge
Social Science: Shelby Blauer
Instrumental Music: Abigail Bennion
Vocal Performance: David Green
Visual Arts: Camery Victor
Dance: Anna Fordiani
Business & Marketing: Rebecca Brown
Skilled & Technical Sciences: Kelsey Martin
Family & Consumer Science: Nicole Kunzler
Speech/Theater Arts/Forensics: McKenna Stewart

Maple Mountain High
Mathematics: Nathan  Clawson
English: Tanner Henry
World Languages: Dallin Miller
Computer Technology: Christian Taylor
Science: Jared  Clark
Social Science: Brenda Quintana
Instrumental Music: Nathan Hurst
Vocal Performance: Lydia Ames
Visual Arts: Rachel Everett
Dance: Whitney Johns
Business & Marketing: Rebekkah Hart
Skilled & Technical Sciences: Tucker Lund
Family & Consumer Sciences: Chelsey Sorensen
Speech/Theater Arts/Forensics: Beatriz Melo

Salem Hills High
Mathematics: Suzie Rhodes
English: Sarah Riley 
World Languages: Sierra Davis 
Computer Technology: Jeff Roylance 
Social Science: Westley Cook 
Science: James Carrington 
Instrumental Music: Josh Mason 
Vocal Performance: Maddy Shearer 
Visual Arts: McKenna Nelson
Dance: Savannah Phelps 
Business & Marketing: Ben Watkin 
Skilled & Technical Ed: Chase Dietz
Family & Consumer Sciences: Milani Lau 
Speech/Theater Arts/Forensics: Hayden Berg 

Spanish Fork High
Mathematics: Jonathan DeYoung
English: Kenneth Paul White
World Languages: Jeremy Thacker
Computer Technology:
Social Science: Jared Dixon
Science: Jace Parkinson
Vocal Performance: Mandee Dillman
Visual Arts: Matthew Gubler
Dance: Audrey Parry
Instrumental Music: Karalyn Lewis
Business & Marketing: Nathan Von Christiansen
Skilled & Technical: Colton K. Christensen
Family & Consumer Science: Taylor Berns
Speech/Theater Arts/Forensics: Kayla Koyle

Springville High
Mathematics: Jeremy Anderson
English: Christopher Taylor
World Languages: Alexis Fisher
Computer Technology: Morgan Sutterfield
Social Science: Matt Niu
Science: Eric Harrison
Instrumental Music: Aaron Stoddard               
Vocal Performance: Katya Wagstaff
Visual Arts: Andre Parkinson 
Dance: Madison Monson
Business & Marketing Education: Tanner White
Skilled & Technical: Jacob Buhler
Family and Consumer Science: Lindsay Haupt