Nebo School District students were well represented at the Central Utah Science and Engineering Fair (CUSEF) with 131 district winners. Five winners presented to the Nebo School Board of Education Wednesday.

Hobble Creek Elementary student, Gabi Smith, won the Broadcom Masters Award, Ira A. Fulton Grand Award, and the Physical Science-Chemistry Grand Champion for her science project concerning which fruit has the highest vitamin C–oranges is the correct answer.

Trevor Jeppson, Mapleton Junior High student, won Physics and Astronomy First Place, Broadcom Master Award, Ira A. Fulton Grand Award, and the Junior Division Grand Champion for his science project on the Brightest Light Shake.

Mt. Nebo Junior High student, Paige Davis, won the First Place Animal Science and Broadcom Masters Award for her science project on Sensitivity of Color.

Justus Thomas and Caitlin Peer, students at Salem Hills High, won the Society for In-Vitro Biology Award, Yale Science and Engineering Association Award, Microbiology First Place, and the BYU Dean’s Award as well as scholarships to Westminster College for their science project on Creating Recombinant Plants Using Agrobacterium.

The Nebo District Science Fair students presented approximately 3,200 projects with 301 total students participating from 30 Nebo Schools.

Science Fair Coordinator, Patrick Hogle, said, “It would be impossible to run a district-wide science fair without our 102 volunteers and parents.” 

Congratulations to Debbie Jarrett for answering this week’s challenge. Sponsored by Wiggy Wash.

Special Award Category                           
U.S. Metric Association: Peyton Nackos, Sage Creek
U.S. Metric Association: Tate Palmer, Foothills
Microscopy: Bree Hendry, Mt. Loafer    
Presentation: Helen Linford, Serra Bonita

Category Awards
Earth Science: 4th place, Paisley Bills, Mt. Loafer
Physical Science Chemistry: 4th Place, Kason Winward, Sage Creek and
Physical Science Chemistry: 4th Place, Micheal Eifert and Halle Brinkerhoff, Sage creek
Product Testing & Consumer Science: 4th Place, Grace Elison and Cynthia Duran, Santaquin
Earth Science: 3rd Place, Celeste Riggs and Kristen Branagan, Wilson
Earth Science: 3rd Place, Heather Johnson, Spanish Oaks
Engineering & Computer Science: 3rd Place, Kimberly Bartholomew, Sage Creek
Engineering & Computer Science: 3rd Place, Eliza Adams, Foothills
Physical Science Chemistry: 3rd Place, Helen Linford, Serra Bonita
Physical Science Chemistry: 3rd Place, Mark Payne, Sage Creek
Physical Science Chemistry: 3rd Place, Calli Egbert, Sage Creek
Earth Science: 2nd Place, Brandan Newton, Foothills
Earth Science: 2nd Place, Colby Carter, Sage Creek
Earth Science: 2nd Place, Gracie Stika and Natasha Hiatt, Wilson
Engineering & Computer Science: 2nd Place, Julie Brown, Westside
Life Science: 2nd Place, Andrew Thomson, Hobble Creek
Physical Science Chemistry: 2nd Place, Autumn Olsen and Delvanie Furner, Westside
Physical Science Physics: 2nd Place, Peyton Nackos, Sage Creek
Product Testing & Consumer
Science: 2nd Place, Stockton Haskell, Mt. Loafer
Product Testing & Consumer Science: 2nd Place, Kaylee Allen, Sage Creek
Product Testing & Consumer Science: 2nd  Place, Tate Palmer, Foothills
Earth Science: 1st Place, Brandon Jeppson, Cherry Creek
Engineering & Computer Science: 1st Place, David Ertel, Foothills
Life Science: 1st Place, Jordan Mathews and Adam Call, Barnett
Life Science:1st Place, Christian Small and Macarthur Reilly, Brookside
Product Testing & Consumer Science:1st Place, Emme Smith, Hobble Creek
Product Testing & Consumer Science: 1st Place, Daphne LeSueur, Brookside

Grand Awards
Ira A. Fulton Grand Award
Physical Chemistry Physics: Grand Champion: Gabi SmithHobble Creek

Ira A. Fulton Grand Award
Physical  Science Physics: Grand Champion: Tad Ninomiya, Cherry Creek
Broadcom Masters Competition: Gabi Smith, Hobble Creek
Broadcom Masters Competition:  Emme Smith, Hobble Creek

CUSEF 2013 Secondary Awards List
Special Awards
CI Water: Achievement, Madisen Ontiveros, Mapleton Junior High
National Society of Professional Engineers Award: Kade Morrison, Mt. Nebo Junior High
Society for In-Vitro Biology Award: Justus Tomas and Caitlin Peers, Salem Hills High
Utah Veterinary Medical: Saki Brost, Mt. Nebo Junior High
Association 2nd Place, Nature High Summer Camp, Saki Brost, Mt.  Nebo Junior High
Yale Science & Engineering Association Award: Justus Tomas and Caitlin Peers, Salem Hills High

Category Awards –Junior Division
Animal Science: 1st Place, Paige Davis, Mt. Nebo Junior High
Computer Science: 1st Place, Alex Christensen, Mt. Nebo Junior High
Physics & Astronomy: 1st Place, Trevor Jeppson, Mapleton Junior High
Microbiology:1st Place, Justus Tomas and Caitlin Peers, Salem Hills High

Grand Awards
Broadcom Masters Competition: Paige Davis, Mt. Nebo Junior High
Broadcom Masters Competition: Alex Christensen, Mt. Nebo Junior High
Broadcom Masters Competition: Trevor Jeppson, Mapleton Junior High
Dean’s Awards: Justus Tomas and Caitlin Peers, Salem Hills High   
Ira A. Fulton Grand Award Junior Division: Grand Champion Trevor Jeppson, Mapleton Junior High

Westminster $4000 Scholarships; $1000 for 4 years
Justus Thomas, Salem Hills High
Caitlin Peers, Salem Hills High
Jessica Cory, Salem Hills High